Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.03.2020 14:27 - стига цинизъм,ето данните -
Автор: fun1001 Категория: Тя и той   
Прочетен: 601 Коментари: 5 Гласове:
3

Последна промяна: 01.03.2020 16:03

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 
   
     В Африка може да има
1 млрд. недохранени деца и младежи до 2050

© Reuters

През ХХ век около 70 милиона души умират от масов глад по света, от които около 30 милиона умират по време на Големия китайски глад от 1958 – 1961 г. в Китай.[15] Другите по-значителни масови гладове на века включват Бенгалския глад от 1943 г., гладовете в Китай през 1928 и 1942 г. и поредица от гладове в Русия и другите места в Съветския съюз, включително Съветския глад от 1932 – 1933 г., причинен от политиката на Сталин.

Някои от големите гладове от края на 20 век са: гладът в Биафра през 1960-те, гладът в Камбоджа, причинен от Червените кхмери през 1970-те, гладът в Северна Корея през 1990-те и гладът в Етиопия през 1983 – 1985 г. Последното събитие е показвано по телевизията по света чрез кадри на гладуващи етиопци. Това дава тласък на първите масови движения за слагане на край на масовия глад по света.

През ХХІ век

Към 2017 г. световната смъртност от масов глад спада драстично. Доклади сочат, че от 1870-те до 1970-те години големите гладове убиват средно 928 000 души годишно.[16] След 1980-те години годишните смъртни случаи спадат на 75 000, което е под 10% от стойностите до 1970-те години.
Този спад е постигнат въпреки смъртта на около 150 000 души в масовия глад в Източна Африка от 2011 г. Уви, през 2017 г. ООН официално обявява, че масовият глад се е завърнал в Африка, като около 20 милиона души са застрашени от умиране от глад.[17]

ХХІ век

От началото на ХХІ век след,по-ефективни действия за ранна тревога и хуманитарни помощи намалят броя на смъртните случаи от глад.
Много африкански държави не са самодостатъчни що се отнася до производството на храна и разчитат на внос на храна. 
Селското стопанство в Африка е податливо на климатични изменения, особено засушавания, които намалят количеството произведена храна. Други селскостопански проблеми са неплодородност на почвата, деградация на земята и ерозия, пустинни скакалци, унищожаващи културите, и болести по добитъка. 
Опустиняването е все по-проблематично: според докладите,
 Сахара се разширява с 48 km годишно. 

Най-сериозните гладове са причинени от комбинация на засушаване, погрешни икономически политики и конфликти. Например, гладът в Етиопия от 1983 – 1985 г. е резултат от тези три фактора, влошени от цензурата на комунистическото правителство относно нарастващата криза.

 

Многобройни фактори правят продоволствената безопасност в Африка слаба, включително политическа нестабилност, въоръжени конфликти и граждански войни, корупция, лошо управление и боравене с хранителните запаси и търговски политики, вредни за африканското селско стопанство. Пример за масов глад, създаден от злоупотреба с човешките права е гладът в Судан от 1998 г. СПИНът също има дълготраен икономически ефект върху селското стопанство като намалява наличната работна ръка и създава уязвимост към глад като допълнително обременява бедните домакинства.

От друга страна, в съвременната история на Африка, масовият глад на няколко пъти действа като крупен източник на остра политическа нестабилност. Ако текущите темпове на прираст на населението и деградация на почвата продължават, Африка
вероятно ще може да изхранва едва 25% от населението си към 2025 г.
 

ХХ век  РУСИЯ 

Масовият глад все още се среща в Източна Европа през 20 век. Засушавания и гладове в Русия се случват веднъж на всеки 10 – 13 години, като засушаванията възникват средно на всеки 5 – 7 години. Русия претърпява 11 големи глада между 1845 и 1922 г., като един от най-лошите е този от 1891 – 1892 г.
 Гладът в Поволжието от 1921 – 1922 г. убива около 5 милиона души. 

Планът на глада (нацисткият план да се оставят да гладуват големи части от съветското население) причинява смъртта на мнозина.
Руската академия на науките през 1995 г. докладва, че около 4,1 милиона души са загинали от глад и болести по време на окупацията.
Отделно е направена оценка за 3 милиона смъртни случая от глад в неокупирания СССР.

Планът на глада (нацисткият план да се оставят да гладуват големи части от съветското население) причинява смъртта на мнозина. Руската академия на науките през 1995 г. докладва, че около 4,1 милиона души са загинали от глад и болести по време на окупацията. Отделно е направена оценка за 3 милиона смъртни случая от глад в неокупирания СССР.

872-дневната обсада на Ленинград (1941 – 1944 г.) причинява безпрецедентен глад в Ленинградския район чрез прекъсване на комуналните услуги и потока на продоволствия. Това води до смъртта на около 1 милиона души.[92]

Масов глад покосява и Западна Европа по време на Втората световна война. Гладът в Нидерландия от зимата на 1944 г. убива приблизително 30 000 души. Някои други части на Европа също са засегнати от глад по това време.

 

Големият "скок" напред  -  КИТАЙ  

Най-големият масов глад на 20 век и вероятно на всички времена е този от 1958 – 1961 г. в Китай, предизвикан от Големия скок напред.
Преките причини за този глад лежат в обречения опит на Мао Дзедун да преобразува Китай от селскостопанска страна в промишлена сила в един голям отскок. Членовете на комунистическата партия в Китай настояват селяните да изоставят фермите си в полза на колективизираните ферми и да започнат да произвеждат стомана в малки леярни. Колективизацията подкопава стимулите за инвестиция на работна ръка в селското стопанство, нереалистичните планове за децентрализирана металургия изсмукват нужната работа ръка, неблагоприятните метеорологични условия и общите заведения за хранене – всичко това дава тласък към прекомерна консумация на наличните продоволствия.[51]

 Централизираният контрол на информацията и големият натиск върху партийните кадри ги кара да докладват само добри новини – производствени квоти, които са изпълнени или преизпълнени, а информация за надигащата се беда бива потискана. Когато началството осъзнава мащаба на глада, то не взема особени мерки за отговор и продължава забраната за дискусия на катаклизма. Подтискането на новините е толкова ефективно, че много малко китайски граждани знаят за мащаба на глада и най-голямата демографска катастрофа през 20 век в мирно време става по-известна едва 20 години по-късно, когато завесата на цензурата се повдига.

Технологиите за облекчаване, включително имунизация, подобрена инфраструктура на общественото здраве, общи продоволствени дажби и допълнително хранене за уязвимите деца, предоставят временно смекчаване на смъртоносното въздействие на масовия глад, като оставят политическите им последици непроменени, без да решават основния проблем с прекалено голямото местно население в сравнение с възможността за производство на храна. Хуманитарни кризи могат също да възникнат от геноцидни кампании, граждански войни, потоци от бежанци и епизоди на изключително насилие и разпад на държавата, създавайки условия за масов глад сред засегнатото население.

Макар теориите на Томас Малтус да предсказват, че масовите гладове намаляват населението пропорционално с наличните хранителни ресурси, всъщност дори и най-тежките гладове рядко обръщат прираста за повече от няколко години. Смъртните случаи в Китай през 1958 – 1961 г., в Бенгал през 1943 г. и Етиопия през 1983 – 1985 г. са наваксани само за няколко години. От по-голямо дългосрочно демографско значение е миграцията: Ирландия е обезлюдена основно след вълните от емигранти след Големия глад от 1840-те години.
 

Дългосрочните мерки за осигуряване на продоволствена безопасност включват инвестиции в съвременни техники за селското стопанство, като торове и напоителни системи, но могат да включват и стратегическо съхранение на храна.

Световната банка ограничава правителствените субсидии за земеделците, а увеличаващото се използване на торове е опонирано от някои екологични групировки, поради страничните им ефекти върху водните ресурси.

Усилията за пренасяне на селскостопанските техники от Западния свят, като азотни торове и пестициди, към Индийския субконтинент, наречени Зелена революция, водят до намаляване на недохранването. Това е възможно благодарение на наличната инфраструктура и институции, като пътища или публични компании за семена. Подкрепянето на земеделците в рискови райони чрез мерки като субсидирани торове и семена повишава хранителните добиви и намалява цената на храната.

Световната банка и някои богати страни оказват натиск върху страните, които разчитат на тях за помощ, да намалят или елиминират субсидираните земеделски помощи в полза на приватизацията


със съкр./ Уикипедия 

 

image

© Reuters

В Сомалия през 2011 г. и изострената от години гражданска война предизвика последния глад в света, който уби 260 хил. души. Днес задаващата се нова суша (втората за няколко години) заплашва поне два милиона души. В други части на Африка недохранването, включително сред децата, е хронично.






Гласувай:
4



Следващ постинг
Предишен постинг

1. fun1001 - а ,ние тук се бием..за ++++++++
01.03.2020 14:39
как, не ви е срам..
знаете, кои сте..жалки безполезни клоуни..
цитирай
2. fun1001 - Aerzte ohne Grenzen, Deutschland: http://aerzte-ohne-grenzen.de
01.03.2020 14:59
тук, може да направите Дарение..

Лекари без граница, получи в 1990 Нобелова награда за Мир..
в структурата , са ангажирани около 30 000 лекари, медец. персонал и доброволци
те са посетили над 70 държави, в бедствено положение..

предоставя медицинска помощ в страни, където оцеляването на хората е застрашено от конфликти, епидемии или природни бедствия. В зависимост от изискванията, ние предоставяме основна медицина или хирургична спешна помощ, борим се с епидемиите, провеждаме ваксинационни кампании, провеждаме центрове за хранене, концентрираме се върху грижите за майката-детето, предлагаме психологическа помощ или обучаваме местния персонал. Ние също лекуваме инфекциозни заболявания като ХИВ / СПИН, туберкулоза или Кала Азар.
Въпреки че лекарите без граници работят предимно медицински, ние също така осигуряваме чиста питейна вода, храна, подслон или обща помощ, ако хората се нуждаят от нея, за да оцелеят.
цитирай
3. fun1001 - най добре,не слушайте скудоумни бабешки слова../и инфантилни седянки.
01.03.2020 15:27
Европа, /и Германия/са добре, защото,хората са..
умни, работни, честни, помагат си един на друг,имат Култура, и Респект.,Родолюбие.
освен това, около и над 50% посещават редовно близката църква.
имат слабости, дааа: прекалено са честни, романтични и..малко зомбирани
нооо, това е Балсам, сравнение с нашата..кочина, безхаберие, и мързел..
затова, не ги мислете братята €мигранти, добре са,учат, работят, и ВСИЧКИ
изпращат €€€€ към България, защото семейство и Родина, не се забравят,нито сменят..
адаптират се перфектно, дори и мургавите братя, роми..
намират си работа,радват се на живота.и добрите социални придобивки.
Децата им, ходят на училище, а там думата
различен, черен, обратен..е НЕПОЗНАТА.
в Германия живеят/ ЗАЕДНО/ около и над 100 националности !!!Рассооо..))

отворете Фейсбук, и ще видите
/ има 'случайни' нападения, отвреме на време..но, те са Операции на службите..под 'Фалш Флаг'/ False Flag
въпроса е ,как да ги догоним..)

защото,с какъвто се събереш, такъв ставаш...
цитирай
4. blackpredator - альоууу, како,
01.03.2020 15:54
туй 1 милярд, ти май и зебрите броиш
я виж статистиката, БГ след колко Африки е..
цитирай
5. fun1001 - научи се ,след 100г.най после..
01.03.2020 16:02
на елементарно..възпитание..
просташко, низко, бутафорно и безполезноо е тв.'присъствие' тук..
защо ми се моташ 7г. след полата?
моят блог,не е обществена спирка..за крадци,лъжци и дребни хулигани
напусни..
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: fun1001
Категория: Тя и той
Прочетен: 1589464
Постинги: 1175
Коментари: 8883
Гласове: 1564
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930